Osvetlenie v priemysle

lindenmaier2.jpg.900x600_q75_crop-smartVedeli ste, že nedostatok svetla má za následok zrakovú únavu a tým aj zníženú pozornosť nielen pri práci? A pri unavenom zraku môže ľahko dôjsť k nechceným úrazom pri práci. Preto je dôležité dbať na precízne osvetlenie pracoviska. Optimálne osvetlenie by malo byť kombináciou prirodzeného svetla doplnené o umelé osvetlenie.

Nakoľko prirodzené osvetlenie je pre človeka nenahraditeľné, treba premýšľať aj nad tým, ako sa čo najviac hlavne v uzavretých pracovných priestoroch priblížiť k takému slnečnému žiareniu. Toto sa dá vyriešiť jednoducho výmenou strešných dielov za nielen efektné ale aj praktické strešné svetlíky rôznych druhov a tvarov.

Správne zvolený svetlík

Aby nedochádzalo k nechceným oslneniam na pracoviskách, ktoré býva najčastejšie spôsobené slnečným svetlom prenikajúcim cez nevhodne umiestnené okná alebo svetlíky, je namieste zvoliť ten správny sklon svetlíka, prípadne použiť dodatočné clonenie alebo použiť tónované sklá tzv. sunguardy, prípadne žalúzie, markízy, …
Minimálne uhly clonenia určuje norma STN EN 12464-1. Pri jej dodržaní sa tak netreba obávať nechcených oslnení na akomkoľvek pracovisku.

Prirodzené a praktické osvetlenie

V mnohých firmách a výrobných halách je osvetlenie zastaralé a tak je potrebné nahradiť ho modernými technológiami. Lenže ani tie najmodernejšie technológie aj pri dodržaní Európskej normy STN EN 12464-1 z marca 2012, ktorá poukazuje na to, že pri návrhu osvetľovacej sústavy akéhokoľvek pracoviska by malo byť prioritou vytvoriť práve optimálne podmienky pre zrakový výkon v danom prostredí, nedokážu do priestoru dodať prirodzené svetlo. Strešné svetlíky vo výrobných halách nielen šetria zrak zamestnancov, čo je veľmi dôležité, avšak starajú sa aj o nemalú úsporu energie, čo určite ocení aj samotný majiteľ ktorejkoľvek firmy.

Ako navrhnúť osvetlenie

Image3Navrhnúť osvetlenie sa môže zdať veľmi jednoduché, avšak nie je to celkom tak. Potrebujete dodržať určité pravidlá pre pohodlie zraku pri práci a taktiež je potrebné, aby sa navrhnuté osvetlenie čo najviac približovalo prirodzenému svetlu. Toto je možné takmer s ľahkosťou dosiahnuť pomocou rôznych druhov svetlíkov v závislosti od typu a charakteru materiálu danej konštrukcie. Aby to nebola ako ďalšia vysoká škola, radi vám pomôžeme pri správnom výbere či už technicky, alebo aj esteticky.

Druhy svetlíkov

  • Sedlové – najčastejšie používané
  • Oblúkové pásové – dlhé oblúkové pásy
  • Bodové – privádzajú prirodzené denné svetlo do interiéru
  • Pultové – dobrá zvuková izolácia
  • Shedové – železná alebo hliníková konštrukcia
  • Kupolové – prirodzené odvetrávanie

Naša spoločnosť má veľa skúseností s návrhmi a montážou strešných svetlíkov. Ručíme za bezpečnosť, stabilitu a bezchybnosť výsledkov našej práce, čo má za následok aj celý rad spokojných zákazníkov. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára nižšie.

Meno (povinné)

Firma

Email (povinné)

Telefón

Poznámka