Negatívny hluk pri cestách a železničných tratiach, ktorý v posledných rokoch tak prudko vzrástol, možno obmedziť niekoľkými spôsobmi. Patria k nim protihlukové zemné valy, okná s protihlukovou izoláciou, tiché kryty vozoviek, pásy komunikačnej zelene, ale vo veľkej miere sú to transparentné aj netransparentné protihlukové steny.
Účinná ochrana pred hlukom
Transparentné protihlukové steny sú ideálnym riešením pre husto osídlené oblasti, kde doprava prechádza ich stredom, ale aj pre neobývané oblasti, kde by mohli monotónne nepriehľadné panely spôsobiť dezorientáciu a stratu pozornosti vodičov.
Rozdelenie protihlukových stien
Transparentný výplňový materiál možno rozdeliť do dvoch hlavných skupín:
- sklenené panely spravidla z tvrdeného skla
- polykarbonátové alebo polymetylmetakrylátové panely, tzv. plexisklo
Zloženie transparentného panela
Čo sa týka mechanických vlastností tvrdeného skla, sú porovnateľné s vlastnosťami plexiskla. Tepelne tvrdené sklo naviac vďaka tlakovému predpätiu v povrchovej vrstve ponúka ešte vyššiu tvrdosť a tým aj odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Okrem vrstiev skla obsahuje zvyčajne aj vrstvu PVB fólie, ktorá zaručí, že poškodené sklo ostane uväznené vo fólii a neohrozí tak účastníkov premávky. Vývoj mechanických vlastností stavebného skla, ktoré sa používa aj na konštrukciu protihlukových stien, zaručuje použitie aj v mnohých iných oblastiach, kde sklo nemá problém plniť aj nosnú funkciu rôznych objektov.
Dlhá životnosť
Žiadny iný transparentný stavebný materiál nedokáže desiatky rokov odolávať UV žiareniu, zmenám teploty, poveternostným a mechanickým vplyvom ako kvalitný konštrukčný a plne recyklovateľný materiál. Tepelne tvrdené sklo patrí medzi lacnejšie varianty pre výplne transparentných protihlukových panelov. Jeho pevnosť, pružnosť aj povrchová tvrdosť spĺňa všetky požiadavky, kladené na tento sektor ochrany proti hluku.