Akým chybám sa vyhnúť pri realizácii zimnej záhrady

Ak máte v pláne realizáciu zimnej záhrady, v jarných mesiacoch je ideálny čas na jej plánovanie a následnú realizáciu. Ak však chcete, aby tento váš projekt vyšiel podľa vašich predstáv, vyhnite sa nasledujúcim chybám.

Vyhýbajte sa plastovej konštrukcii

Už pri projekte zimnej záhrady by vás mal dobrý projektant upozorniť na vhodný materiál. Nepoužívajte na realizáciu plastové profily, pretože nie sú vhodné ako konštrukčný materiál ani na strechu ani na nosné stĺpy. Na materiáli pre stavbu zimnej záhrady sa neoplatí šetriť. Znakom spoľahlivosti bude oceľová konštrukcia pre svoju trvanlivosť a minimálnu údržbu. Táto konštrukcia odolá aj extrémnej záťaži poveternostných podmienok, ochráni vašu zimnú záhradu pred poškodením snehom aj vetrom. S týmto materiálom máme dlhoročné skúsenosti, preto vám vieme pomôcť nielen so samotnou realizáciou, ale aj s plánovaním, pri ktorom zohľadníme vaše potreby.

Nevhodná orientácia

Už pri návrhu projektu zimnej záhrady berte do úvahy jej orientáciu na svetové strany. Ideálne nasmerovanie je na juhovýchod či juhozápad, ktoré zaručí, aby v popoludňajších hodinách nebol v zimnej záhrade priamy slnečný svit. Ak vám orientácia vášho domu dovolí orientovať zimnú záhradu len priamo na sever alebo na juh, zvážte, či by nebolo vhodné použiť špeciálnu tieniacu techniku alebo špeciálne zasklenie. Zimné záhrady, ktoré sú orientované na sever, bývajú chladné a tienisté, ale pri použití izolačných skiel s nízkou hodnotou súčiniteľa prestupu tepla, môžu sa premeniť na príjemné zázemie. Naopak, ak je zimná záhrada orientovaná na juh, budete mať v nej dostatok tepla a svetla, ale v lete môžu dôjsť k neželanému prehrievaniu. V tomto prípade je vhodné použiť špeciálne protislnečné sklá alebo vhodnú tieniacu techniku.

Nedostatočné vetranie

Aj zimné záhrady potrebujú pravidelné vetranie. Nestačí však len otvorenie okien či dverí, vetrať by ste mali aj priebežne. Keďže v zimnej záhrade zavalenej kvetinami obvykle býva veľmi vysoká vlhkosť, potrebujete ju znížiť. Odporúča sa mechanické či automatizované kontinuálne odvetrávanie, ktoré zabráni prehrievaniu interiéru. Zimné záhrady totiž aj v najväčšej zime dokážu výrazne zvýšiť teplotu v interiéri, keď svieti slnko. Veľká presklená plocha potrebuje väčšiu výmenu vzduchu, ako pri klasických oknách v interiéri. Odporúčame kombináciu priebežnej ventilácie, plného vetrania a zatienenie, ktoré je veľmi dôležitou súčasťou každej zimnej záhrady.

Konštrukcie zimných záhrad ponúkajú rôzne možnosti odvetrávania, popri klasických oknách a dverí je možné použiť skladacie a posuvné steny, lamelová okná, zvisle a šikmo posuvné okná a steny, vetracie mriežky alebo klapky, strešné výklopné alebo posuvné okná, prípadne celé posuvné strechy.

Nevhodne zvolené zasklenie

Pri zasklení zimnej záhrady sa neodporúča najmä polykarbonátové zasklenie. Jeho hlavnou nevýhodou je farebná nestálosť tohto materiálu a najmä kondenzácia vlhkosti vo vnútri komôrok, ktorá vám v budúcnosti môže spôsobovať vznik plesní či machov. Ďalšou nevýhodou býva veľká hlučnosť pri daždi alebo silnom vetre.

Ak plánujete realizáciu zimnej záhrady a zároveň sa chcete vyhnúť konštrukčným chybám pri jej realizácii, oslovte nás a my vám poradíme pri výbere, vypracujeme zdarma cenovú ponuku a zimnú záhradu vám vyhotovíme „na kľúč“.

Meno (povinné)

Firma

Email (povinné)

Telefón

Poznámka