Skôr, ako sa pustíte do budovania zimnej záhrady

Ak snívate o rodinnom dome so zimnou záhradou, s jej konštrukciou by ste podľa odborníkov mali rátať už v projekte výstavby domu. Len tak sa totiž zimná záhrada môže stať organickou súčasťou domu a zapadnúť do jeho architektonického štýlu. Predtým, než sa do budovania zimnej záhrady pustíte, prečítajte si niekoľko praktických rád.

Základné pravidlá výstavby zimnej záhrady

Veľkosť plochy vašej zimnej záhrady by nemala byť menšia než 15 m2. Aby ste zimnú záhradu mohli využívať celoročne, v zime by ste v nej mali zabezpečiť dostatočné teplo.

V lete by zas teplota zimnej záhrady nemala presahovať horúčavy a taktiež by sa nemala rosiť.

Keďže zimná záhrada predstavuje prechodnú zónu medzi interiérom vášho domova a záhradou, odporúča sa  keramická dlažba, drevená podlaha alebo prírodný kameň.

Zimná záhrada nielen v zime

Pred samotnou výstavbou zimnej záhrady  si musíme rozmyslieť, či ju chceme využívať celoročne alebo sezónne. Celoročné využívanie zimnej záhrady nám umožňuje kúrenie. Síce elegantným, no finančne najnáročnejším riešením je kúrenie za pomoci konvektorov, umiestnených v podlahe. Z konvektorov sála teplo, a tak je zimná záhrada obývateľná ako v zime, tak i v lete.

Najčastejšou a cenovo dostupnou voľbou pre kúrenie však aj naďalej zostávajú radiátory. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý typ kúrenia zvoliť, rozdiel medzi nimi je v tom, či dávate prednosť zimnej záhrade ako obytnému priestoru, alebo ju budete využívať len na pestovanie rastlín.

Zimná záhrada nie je skleník

V nevykurovaných zimných záhradách môže klesnúť teplota až pod bod mrazu. Pokiaľ v nej teda chcete len pestovať, je nutné vybrať také rastliny, ktoré vedia podobným podmienkam odolávať . Dobré podmienky k prezimovaniu v zimnej záhrade majú napríklad citrusy.

Zvyčajne ale zimné záhrady udržujete tak, aby ich teplota neklesla pod 5 °C. Počas slnečných dní v zime sa záhrada vie ohriať až na 15 stupňov. Práve konvektory by mali vystačiť na ľahké prikurovanie.

Krb v zimnej záhrade? Prečo nie

Vykurovanie zimnej záhrady však môže byť napojené aj priamo na vykurovací systém vášho domu. V tomto prípade je však nutné, aby sa okruh, ku ktorému patrí zimná záhrada, dal ovládať samostatne.

Jednoduchšou variantou je samostatný okruh elektrického vykurovania s vlastným termostatom. Jeho ovládanie tak vieme pomerne rýchlo prispôsobiť poveternostným podmienkam. Možností na vykurovanie zimných záhrad je niekoľko, ani krby, umiestnené v zimných záhradách, dnes nie sú žiadnou novinkou.

Konštrukcia a zasklenie zimnej záhrady

Rovnako dôležité, ako kúrenie, sú aj konštrukcie zimnej záhrady a druhy skiel ktoré plánujeme pri jej realizácii použiť. Pre správne využitie zimnej záhrady by malo byť až 30%  jej zvislej plochy odvetraných. Dobré odvetranie je nutné k tomu, aby sa zimná záhrada nechovala ako skleník. Obzvlášť pre južne orientované zimné záhrady je dostatočné vetranie potrebné.

Vymeňte drevo za oceľovú konštrukciu

Medzi laickou verejnosťou je azda najzaužívanejším materiálom, používaným pri stavbe zimnej záhrady drevo, do ktorého sú osadzované presklené fasády. Čoraz častejšie však drevo nahrádzajú oceľové konštrukcie. Oceľ má vynikajúce fyzikálne vlastnosti, je tvarovateľná a variabilná. Síce je nutná povrchová úprava, no jej výhody oproti drevu sú aj v tom, že drevo po vplyve tepla môže praskať a deformovať sa, zatiaľ čo oceľ zostane pevná a tvrdá. A navyše, oceľová konštrukcia v spojení s presklenou fasádou vyzerá nadčasovo, no stále si zachováva svoj typický ráz.

Čo sa presklenej fasády týka, sklá zimných záhrad bývajú starostlivo opatrené špeciálnou reflexnou vrstvou. No odporúča sa sklá zatieniť, či už pomocou markýz, roliet, či žalúzií.

Zimná záhrada je komplexný systém, ktorý musí byť dopodrobna navrhnutý. Ak vás dostatočne zamestnáva výstavba vášho rodinného domu a na plánovanie zimnej záhrady už nezostáva čas ani predstavivosť, neváhajte nás osloviť  a my vám nielen poradíme pri výbere, ale aj vypracujeme zdarma cenovú ponuku a zimnú záhradu vašich snov vyhotovíme „na kľúč.“

 

Meno (povinné)

Firma

Email (povinné)

Telefón

Poznámka