Staviame modernú zimnú záhradu

zimna zahradaZimná záhrada vám poskytne maximálne presvetlený priestor, spojený s vonkajším prostredím. Vďaka zimnej záhrade môžete rozšíriť obytný priestor a priblížiť sa tak prírode v každom ročnom období. Býva nielen obľúbeným miestom rodinných stretnutí, útočiskom rastlín ale poslúži aj ako prechodová miestnosť medzi interiérom a exteriérom .

Zimné záhrady sa znova tešia veľkej obľube, prispeli k tomu moderné konštrukcie, nové metódy presklenia, ale aj to, že dokážu výrazne usporiť energiu. Ak ju chceme celoročne využívať, je potrebné naplánovať výstavbu aj vybavenie zimnej záhrady tak, aby v nej bolo príjemne a nastaviť v nej vyrovnanú vnútornú klímu v každom počasí pre rastliny, ale aj pre nás.

Musíme počítať s tým, že na stavbu zo skla pôsobí slnečné teplo a mráz oveľa viac než na samotný dom. Spôsob jej využitia si treba vopred starostlivo premyslieť.

Orientácia zimnej záhrady

Nie vždy máme na výber, kam umiestnime sklenenú prístavbu a na akú svetovú stranu ju budeme orientovať. Jej osadenie závisí najmä od veľkosti pozemku a architektonickom aj dispozičnom riešení domu. Avšak každá svetová strana má pre umiestnenie zimnej záhrady svoje výhody aj nevýhody.

Zimná záhrada na južnej strane je výhodná vtedy, ak energiu na vykurovanie nahradí slnko. Myslite však na to, že v lete ju musíte tieniť a vetrať. Pri plnom slnečnom žiarení môže byť akumulácia tepla tak vysoká, že znemožní pobyt rastlinám aj vám.

Severná strana poskytuje všetky výhody presvetleného tieňa. Nikdy v nej nebude príliš veľké teplo a priestor môžeme využiť napríklad ako ateliér. Prednosťou tohto riešenia je, že zasklená zimná záhrada zabráni ochladzovaniu domu pred severovýchodným vetrom.

Ideálna je orientácia na východ a západ, ktorá umožní v zimnej záhrade vyrovnanú mikroklímu. Východne orientovaná zimná záhrada poskytuje príjemné prostredie tým, ktorí toto miesto využívajú ako pracovňu alebo ako priestor pre raňajky. V zimnej záhrade, ktorá bude situovaná na západ, sa večerné slnko postará o príjemnú atmosféru aj za chladnejších dní.

Aké sú možnosti prístavby

zimna zahradaPri plánovaní zimnej záhrady musíme brať ohľad aj na svojich susedov. Ak chcete predísť zbytočným sporom, nemôžete im obmedziť priamy výhľad, tieniť im a podobne.

Najjednoduchším spôsobom vybudovania zimnej záhrady je nadstavba na terase, ktorú môžete pri dvojpodlažnom dome postaviť do výšky a spojiť s balkónom. Tým môžete rozšíriť obytný priestor na oboch podlažiach.

Pri domoch, ktoré sú postavené do pravého uhla, môžete vzniknutý kút zastrešiť presklenou prístavbou a urobiť ho obývateľným za každého počasia. Zasklenú prístavbu môžete postaviť ako presvetlený, útulne vybavený spojovací trakt medzi domom a garážou. Zimnú záhradu je možné osadiť aj do strechy, alebo na plochú strechu.

Ako členiť priestor v zimnej záhrade

Zimná záhrada by nemala byť len atraktívna na pohľad, ale aj účelná. Preto je dôležité jej interiér správne rozvrhnúť. Z funkčného hľadiska rozlišujeme tri zóny: odpočinkovú, vegetačnú a priechodnú.

Z týchto požiadaviek vyplývajú nároky na veľkosť zimnej záhrady a jej spojenie s ostatnými priestormi. Plocha presklenej prístavby by mala mať aspoň 15 m2 a hĺbku aspoň 2,5 m. Významnú úlohu v priestorovom plánovaní majú všetky otvory, ktoré budú spájať záhradu s okolitým prostredím.

Ak sme vás zaujali a aj vy si chcete skrášliť svoj domov, oslovte nás a my vám poradíme pri výbere, vypracujeme zdarma cenovú ponuku a zimnú záhradu vám vyhotovíme podľa vašich predstáv.

Meno (povinné)

Firma

Email (povinné)

Telefón

Poznámka