Zimná záhrada – dotyk s prírodou v každom ročnom období

Zimná záhrada – čiastočne alebo úplne presklený priestor, ktorý sa čoraz častejšie stáva požiadavkou pri výstavbe novostavieb, ba dokonca zimná záhrada sa dá „dobudovať“ už k existujúcej stavbe. Jej výhodou je, že ste v kontakte s prírodou v každom ročnom období, bez ohľadu na vonkajšie klimatické podmienky. Navyše, zimná záhrada ozvláštni každý dom. Prinášame zopár rád, ktoré sa dozaista hodia každému, kto má v pláne zimnú záhradu vo svojom obydlí vybudovať.

Zimná záhrada ako presklená prístavba domu ponúka celú radu riešení. Jedným z nich je základná verzia záhrady – jednoposchodová, situovaná pred vybratou miestnosťou v dome. Najčastejšie je zimná záhrada priamo napojená na obývaciu miestnosť. Môžete si ju pristavať tak širšou stranou k domu alebo naopak, zreteľne ju vysunúť do okolitej prírody, aby tvorila relatívne samostatné krídlo budovy.

Tým samozrejme nie sú možnosti usporiadania zimnej záhrady ani zďaleka vyčerpané. Väčšiu prístavbu je napríklad možné postaviť pozdĺž celej šírky fasády alebo dokonca ako akýsi trblietavý prstenec, obopínajúci niekoľko strán budovy. Niekomu sa zas páči výhľad do krajiny zo zimnej záhrady, postavenej na poschodí nad prízemím domu. Podľa spôsobu využívania zas môže byť zimná záhrada vykurovaná alebo nevykurovaná.

Proti slnku zimnú záhradu ochráni špeciálne tienenie

Dôležité je, aby zimná záhrada tvorila s pôvodným domom logický optický celok. Do tohto vzťahu je potrebné začleniť tiež ďalšie pevne stojace objekty mimo domu (či už bazén, alebo architektonické prvky v záhrade, ale aj stromy a pod.).

Priestorová dispozícia zimnej záhrady

Dôležité je správne rozvrhnúť vnútorný priestor zimnej záhrady. Z funkčného hľadiska rozlišujeme tri priestorové zóny: oddychovú, vegetačnú a priechodnú. Z týchto požiadaviek vyplývajú nároky na veľkosť zimnej záhrady a jej napojenie na ostatné priestory. Minimálna plocha presklenej prístavby by mala byť 15 m² a hĺbka aspoň 2,5 metra.

Dobre tiež zvážte svetovú stranu, na ktorú bude zimná záhrada situovaná. Má totiž zásadný vplyv na jej ďalšie využitie aj na potrebu kúrenia. Najobľúbenejší je juh, kde vnútrajšok v zime vyhrieva slnko, ďalej zasa západ, kde si môžete užívať slnečné podvečery. Kto dáva zas prednosť rannému slnku, môže zvoliť východnú orientáciu. Zimná záhrada na severnej strane pôsobí síce ako tepelný izolant domu, ale slnko ju takmer nevyhrieva. Zo zimnej záhrady môže byť taktiež vchod na terasu, na ktorú môžete premiestniť posedenie.

Aký materiál zvoliť pri výstavbe zimnej záhrady?

Už pri projekte zimnej záhrady by vás mal dobrý projektant upozorniť na vhodný materiál. Nepoužívajte na realizáciu plastové profily, pretože nie sú vhodné ako konštrukčný materiál ani na strechu, ani na nosné stĺpy. Na materiáli pre stavbu zimnej záhrady sa neoplatí šetriť.

Znakom spoľahlivosti bude oceľová konštrukcia pre svoju trvanlivosť a minimálnu údržbu. Táto konštrukcia odolá aj extrémnej záťaži poveternostných podmienok, ochráni vašu zimnú záhradu pred poškodením snehom aj vetrom. S týmto materiálom máme dlhoročné skúsenosti, preto vám vieme pomôcť nielen so samotnou realizáciou, ale aj s plánovaním, pri ktorom zohľadníme vaše potreby.

Pre zasklenie strechy zimnej záhrady sa väčšinou používajú izolačné dvojsklá s neviditeľnou vrstvou kovu, ktorá odráža slnečné žiarenie. Pre zvislé steny je vhodné zasklenie s väčšou priepustnosťou tepelnej i viditeľnej zložky žiarenia.

Ak plánujete realizáciu zimnej záhrady a zároveň sa chcete vyhnúť konštrukčným chybám pri jej realizácii, oslovte nás a my vám poradíme pri výbere, vypracujeme zdarma cenovú ponuku a zimnú záhradu vám vyhotovíme „na kľúč“.