Design schodiska je naozaj dôležitý

trendove-nerezove-zabradlia-300x201Voľba schodiska v novostavbách ponúka ich majiteľom na výber široké spektrum možností druhu, prevedenia, tvaru a materiálov, z ktorých môže táto hlavná komunikačná tepna rodinného domu pozostávať. Schodisko volíme tak, aby bolo vhodne osadené do interiéru, nezabúdame tiež na to, aby vyhovovalo nielen estetickej stránke, ale aby bolo predovšetkým odolné, funkčné, pohodlné, praktické a ľahko udržiavateľné.

Veľkosť priestoru

Rozmery schodiska volíme podľa toho, koľko priestoru na to máme k dispozícii. Kým v novostavbách sa na to myslí prakticky už v prípravách, pri rekonštrukciách sa majiteľ zväčša musí držať rozmerov, ktoré môže na tento účel použiť. Hlavné schodisko v dome by malo byť široké aspoň 90 cm, aby sa bez problémov vyhli dve osoby, ale aj preniesli väčšie kusy nábytku. Ideálna výška stupníc sa pohybuje v rozmedzí 16-19 cm, príliš strmé schodisko je nepraktické, pre deti nebezpečné a pre staršie osoby obtiažne.

Typ schodiska

54-SPOLOCENSKY_DOM_Svit_1.JPG.900x600_q75_crop-smartPri výbere typu schodiska sa opäť držíme už spomínaných rozmerov priestoru. Schodisko môžme zvoliť točité, segmentové, kombinované, prakticky na mieru. Stupnice môžu byť samonosné, alebo ukotvené do steny. Materiál, z ktorých sú stupnice vyrobené volíme podľa viacerých kritérií. Betón prináša trvácnosť a minimálnu hlučnosť, je možné ho zakryť drevom, prípadne iným materiálom, mínusom je náročnosť jeho konštrukcie. Drevené schody vnášajú interiéru prírodný nádych, avšak musíme zvoliť správny druh dreva, ktorý sa nepoškriabe a nezničí. Nakoľko je drevo prírodným materiálom a časom sa mení, drevené schody môžu neskôr vŕzgať. Nadčasovosť a eleganciu poskytne interiéru oceľové, či nerezové schodisko. Tu však treba počítať s vyššou obstarávacou cenou. Novodobým materiálom je pre schody aj sklo, tu však treba zvážiť jeho údržbu.

Kombinácia ako najlepší kompromis

Všetky materiály, z ktorých pozostáva schodisko prinášajú svoje výhody aj nevýhody. Ideálne je preto vhodne zvoliť kombináciu týchto materiálov, ktoré dajú interiéru ten správny šmrnc a zároveň nezruinujú vašu peňaženku.

Nezabúdame na zábradlie

Ozdobou každého schodiska je jeho zábradlie. Musí spĺňať predovšetkým bezpečnostnú funkciu, no taktiež by sa malo vynímať v priestore. Vhodné je zvoliť nerezové prvky a doplniť ich napríklad dreveným madlom. Vždy sa snažíme v maximálnej miere vyhovieť našim zákazníkom a čo najvernejšie preniesť do reality ich sny o bývaní.

Meno (povinné)

Firma

Email (povinné)

Telefón

Poznámka