Energetický prínos zimnej záhrady

systemy posuvnych striechNajčastejším dôvodom, pre ktorý sa naši klienti rozhodnú pre stavbu zimnej záhrady sú najmä bezprostredný kontakt s prírodou a značný tepelný zisk vďaka pasívnemu solárnemu systém. Návrh však netreba podceniť, pretože nevhodne zrealizovaná zimná záhrada sa môže stať aj „chladičom“ a naopak, vaše energetické náklady pôjdu smerom nahor.

Čo očakávate od zimnej záhrady?

Má slúžiť ako skleník pre vaše rastliny alebo tam plánujete sedieť s priateľmi a užívať si teplo a pohodu? Od vašich želaní sa bude odvíjať podoba celého projektu. Ideálne je, ak sa pre stavbu zimnej záhrady rozhodnete ešte pred začatím stavby domu a bude súčasťou projektu. Samozrejme jej realizácia je možná aj kedykoľvek neskôr.

Odporúčame vám zimnú záhradu oddeliť od obytnej plochy napríklad veľkými presklenými dverami – podľa potreby ju buď začleníte do obytného priestoru, alebo ju uzavriete a bude si tvoriť vlastný tepelný systém.

Veľké presklené plochy

Keďže zimnú záhradu tvoria najmä veľké presklené plochy, na jej konštrukciu sa kladú pomerne vysoké nároky. Sklo musí spĺňať špeciálne požiadavky – v lete sa nemá zbytočne prehrievať a v zime musí čo najviac obmedziť tepelné straty. Takéto požiadavky spĺňajú sklá, ktoré obsahujú špeciálne reflexné vrstvy. Navyše musí zvládnuť aj záťaž niekoľkých centimetrov snehu alebo silné krupobitie. Takéto požiadavky spĺňajú sklá, ktoré obsahujú špeciálne reflexné vrstvy.

Bezpečnostné sklo

Z bezpečnostných dôvodov sa používa sklo, ktoré je z vnútornej strany zabezpečené bezpečnostnou fóliou alebo kalené sklo. V prípade, že sklo praskne, nerozsype sa vám po celej záhrade.

Konštrukcia zimnej záhrady

zimna zahradaAk máte záujem o realizáciu zimnej záhrady našou spoločnosťou, na konštrukciu zimnej záhrady využívame oceľové alebo hliníkové prvky v závislosti od jej využitia. Oba materiály majú pomerne dlhú životnosť, jednoducho sa udržiavajú a sú odolné proti záťaži snehu a ľadu. Ich veľkou výhodou je možnosť jednoduchého spájania jednotlivých prvkov a s tým súvisí možnosť veľkej variability tvarových riešení.

Vykurovanie zimnej záhrady

Ak ste sa rozhodli zimnú záhradu využívať ako obývaciu izbu, potrebujete v nej zabezpečiť vykurovanie. Podlahové kúrenie v tomto prípade príliš neodporúča, ideálnejšie je teplovzdušné kúrenie – konvektor. Toto zariadenie je schované v podlahe s mriežkou a vďaka tlakovému ventilátoru zaistí dostatočný vykurovací výkon. Aby spĺňalo svoju funkciu čo najlepšie, treba ho umiestniť pred presklené plochy vašej zimnej záhrady.

Posedieť si v teple, popíjať svoj obľúbený teplý nápoj, byť obklopený exotickými rastlinami a pritom sa kochať napríklad aj zasneženou záhradou? Nie je to nemožné vďaka zimnej záhrade. Ak sme vás zaujali a aj vy si chcete skrášliť svoj domov, oslovte nás a my vám poradíme pri výbere, vypracujeme zdarma cenovú ponuku a zimnú záhradu vám vyhotovíme “na kľúč”.