Staviame zimnú záhradu

zimna zahradaZačíname stavať zimnú záhradu

Vytvoriť si v zime leto už nemusí byť len nereálnou predstavou. Čoraz častejšie sa pri našich zákazkách stretávame s požiadavkou o vytvorenie zimnej záhrady. Zákazníci ju nechcú využívať len na prezimovanie rastlín, mnohí z nich tam majú svoj kútik na rannú šálku kávy, na čítanie alebo slúži na relax pre celú rodinu.

Kde sa hodí zimná záhrada?

Zimná záhrada môže byť zapustená do domu, alebo ju vytvoríte ako prístavbu k domu. Často sa stretávame s tým, že vytvárame zimnú záhradu napríklad nad garážou, prípadne hneď vedľa terasy, takže pri grilovaní na terase sa počas rýchlej letnej búrky môžu schovať do zastrešenej zimnej záhrady.
Zimná záhrada sa môže postaviť aj medzi dvoma domovými krídlami, prípadne pri rekonštrukcii domu ako spojenie medzi starou a novou časťou domu. Myslite na to, že plocha zimnej záhrady by nemala byť menšia ako 15 m², s hĺbkou aspoň 2,5 m.

Potrebujeme na jej stavbu stavebné povolenie?

Ideálne je naplánovať zimnú záhradu spoločne s celým domom, vtedy je súčasťou projektu a máte s tým menej starostí. Častejšie sa ale zimná záhrada stavia až dodatočne. Vtedy musíte zvážiť nielen využitie a usporiadanie vnútorných priestorov záhrady, ale aj celkový pohľad na novú tvár nášho domu zvonku. Mali by ste brať do úvahy aj stromy a ďalšie objekty, ktoré budú v bezprostrednej blízkosti zimnej záhrady.

Pred stavbou zimnej záhrady by ste sa mali informovať na stavebnom úrade. Tam sa podľa veľkosti a zariadenia plánovanej záhrady dozviete, či postačí iba stavebné ohlásenie, alebo budete musieť žiadať o stavebné povolenie. Ak si vyberiete stavbu zimnej záhrady u nás, poradíme vám, pomôžeme vám s dokumentáciou a zhotovíme vám zimnú záhradu „na kľúč“.

Aký materiál použiť na konštrukciu zimnej záhrady?

zimna zahradaKonštrukcii treba prikladať aj náležitý význam. Z hľadiska materiálov sa používa najmä: drevo, plast, hliník a oceľ.

  • oceľ – cenovo výhodná a konštrukčne vysoko stabilná, nutná je povrchová úprava
  • hliník – vyniká ľahkosťou, jednoduchosťou a odolnosťou voči poveternostným vplyvom, nevýhodou je vyššia cena
  • drevo – medzi plusy patria výborné izolačné vlastnosti a dobrá nosnosť, mínusom je náročná údržba
  • plast s kovovým jadrom – cenová dostupnosť, trvácnosť a ľahká údržba, nevýhodu je zlá odolnosť voči slnečnému žiareniu

Výplň bokov a stropu

Bočné steny zimných záhrad sa vyrábajú takmer výhradne zo skla. Sú to buď hliníkové alebo plastové okná. Môžu byť dvojvrstvové, prípadne trojvrstvové, ktoré majú lepšie tepelno izolačné vlastnosti.
Otázkou je riešenie stropu. Tu je viac možností. Najčastejšie ho chcú naši klienti zaskliť, prípadne je na výber ľahší polykarbonát, ktorý má však nižšiu priepustnosť svetla a ľahko sa poškriabe. Ďalšou možnosťou je zastrešiť zimnú záhradu klasicky.
Pre zatienenie v teplých letných dňoch je dobré už pri plánovaní záhrady premyslieť, či využijete rolety, žalúzie alebo rohože.

Vetranie a kúrenie

V zimnej záhrade viac ako v ktorejkoľvek inej miestnosti musíme pravidelne vetrať. Odborníci odporúčajú aspoň jednu tretinu zasklenej plochy zabezpečiť tak, aby sa dala otvárať. Nie vždy ju celú využijete, ale táto možnosť by tu mala byť.
Ideálne je možnosť vetrať na kríž. V strope sa používajú okienka ovládané automaticky, v stenách sa používajú skôr manuálne ovládané výklopné okná.
Súčasťou vetracieho systému môžu byť samozrejme aj dvere vedúce na záhradu alebo na terasu. Používajú sa posuvné či klasické balkónové.

Čo sa týka vykurovania, nie je potrebné napr. vtedy, ak ju počas zimných mesiacov nechcete obývať. Ak je dobre zaizolovaná, v chladných dňoch si udrží teplo a záhrada bude slúžiť ako tepelná bariéra pre stenu domu, ku ktorej prilieha.
Väčšinou záhradu nevykurujeme plne ako bežnú miestnosť, ale iba v nej prikurujeme v najchladnejších dňoch. Základom býva podlahové kúrenie.

Zimné záhrady sú častým doplnkom rodinných domov a môžu plniť rôzne funkcie – od čisto estetickej, architektonickej cez praktické rozšírenie obytnej plochy domu, vytvorenie podmienok pre pestovanie exotických rastlín až po úsporu energií pri vykurovaní. Ak sme vás zaujali a aj vy si chcete skrášliť svoj domov, oslovte nás a my vám poradíme pri výbere, vypracujeme zdarma cenovú ponuku a zimnú záhradu vám vyhotovíme „na kľúč“.

Meno (povinné)

Firma

Email (povinné)

Telefón

Poznámka