Obývacia izba, alebo skleník?

Pred samotným projektom zimnej záhrady by ste si mali ujasniť, čo od nej očakávate. Bude slúžiť aj ako obytný priestor, alebo naozaj len ako zimná záhrada na uskladnenie kvetín? V závislosti od toho sa bude odvíjať podoba projektu, konštrukcie stavby, ale aj výber použitých materiálov a vybavenie vašej zimnej záhrady.

V prvom rade je dôležité začlenenie zimnej záhrady do samotnej stavby domu. Aj v prípade, že zimná záhrada bude slúžiť ako obytný priestor, odporúčame ju flexibilne oddeliť od samotného domu. Ideálnym riešením je oddeliť zimnú záhradu od obytného priestoru veľkými posuvnými dverami. Takže v prípade potreby môže byť začlenená do domu úplne, alebo môže tvoriť vlastný tepelný systém.

Veľké presklené plochy

Zimnú záhradu tvoria veľké sklenené plochy, preto je dôležité použiť pevnú kvalitnú konštrukciu. Od presklenej plochy očakávame, aby na jar a v jeseni prepúšťala prvé slnečné lúče a záhradu sme nemuseli vykurovať, v lete potrebujeme, aby slnko bolo zatienené a nedochádzalo k prehrievaniu priestoru. V zime chceme čo najviac obmedziť tepelné straty, ktoré hrozia pri presklených plochách.

Preto by sa mali používať sklá, ktoré sú zvonku doplnené o špeciálne reflexné vrstvy, ktoré obmedzujú prenikaniu tepelných lúčov dovnútra. Zvnútra obsahujú vrstvu, ktorá bráni tepelnému vyžarovaniu a únikom tepla zo zimnej záhrady. Myslieť musíte aj na bezpečnosť, strecha musí uniesť niekoľko desiatok centimetrov čerstvo napadaného snehu, alebo zo strechy vášho domu, ale musí vydržať aj silné krupobitie.

Použitie kaleného skla

Ak sa stane, že sklo praskne, nesmú sa ostré črepiny rozsypať po záhrade. Preto sa na ich výrobu používa kalené sklo, alebo je vnútorné sklo vybavené bezpečnostnou fóliou.

Materiál a typ konštrukcie

V závislosti od toho, či budete zimnú záhradu používať počas celého roka (a vykurovať ju), zvolíme vhodný materiál. Na realizáciu zimných záhrad sa využívajú konštrukcie z ocele, hliníka, dreva či plastu. Každý zo systémov má svoje výhody aj nevýhody. My už niekoľko rokov využívame osvedčené montované systémy z hliníkových profilov.

Sezónne nevykurované záhrady sú na stavbu aj na financie menej náročné ako vykurované celoročné záhrady. Navyše ak chcete zimnú záhradu priamo spojiť s obytnou časťou domu, je potrebné použiť len tie najkvalitnejšie systémy. Aby sa zimná záhrada nesprávala ako skleník, odporúčame použiť konštrukciu s tepelným mostom.

Snívate o zimnej záhrade? Teraz ju máte na dosah. Stačí nás kontaktovať, predložiť nám vaše predstavy a my vám ich pomôžeme zrealizovať.

Meno (povinné)

Firma

Email (povinné)

Telefón

Poznámka