Úspora energií

Strešné svetlíky – aktívna pomoc pri úspore energií

Každý bytový dom, občianska stavba, priemyselný objekt a iné typy stavieb, kde sa zdržiavajú ľudia, musí mať okrem iného dobre vyriešený aj prísun prirodzeného denného svetla. Denné svetlo, ktoré dopadá cez klasické okná ušetrí značnú časť prostriedkov na energie, keďže netreba používať umelé osvetlenie. Oveľa výhodnejšie parametre však prináša svetlo, ktoré preniká cez strešnú časť budovy. Strešné svetlíky sa čím ďalej tým viac stávajú efektívnym riešením nedostatku svetla v mnohých murovaných, či montovaných stavbách.

priemyselné strešné svetlíkySprávna voľba materiálu

Na to aby bol svetlík efektívny, je potrebné, aby bol vyrobený z materiálu, ktorý zaručí nielen jeho odolnosť a trvácnosť, ale dôležité je, aby mal aj dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Materiálom číslo jeden je v súčasnosti polykarbonát. Má vynikajúce optické vlastnosti, optimálnu mechanickú stabilitu a tvarovú stálosť. Ďalšími výhodami je jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom, UV žiareniu a požiaru a sumár jeho pozitív završuje jeho nízka hmotnosť. Okrem polykarbonátových platní sa zvykne ešte využívať izolačné dvojsklo, alebo bezpečnostné sklo.
Strešné svetlíky dokážu pri relatívne malej ploche osvetliť všetky priestory objektu. Pri osvetlení rovnakej ­plochy bočným osvetlením by presklené plochy museli mať až 5x väčšiu plochu ako strešné svetlíky.

Je svetlík vhodný na každú strechu?

Najčastejšími typmi svetlíkov sú bodové a pásové strešné svetlíky. Pásové svetlíky sa montujú častejšie, pričom medzi najobľúbenejšie patria oblúkové, sedlové, či pultové. Montáž svetlíka je najjednoduchšia na rovnej, prípadne mierne sklonenej streche, ale aj na šikmých strechách nie je problém zabezpečiť svetlo formou strešných okien. Svetlíky sa teda hodia na všetky typy striech.

A čo povrchová úprava?

Najefektívnejšou voľbou povrchovej úpravy svetlíka sa odporúča surový hliník. Za krátky čas nadobudne charakteristickú ochrannú vrstvu a zabezpečí stálosť prirodzených vlastností povrchu. Okrem toho existujú ešte rôzne iné druhy náterov, ktoré povrch svetlíka chránia.

Doplnky k svetlíkom

58-EMERSON_Nove_Mesto_nad_Vahom_3.JPG.900x600_q75_crop-smartStrešné svetlíky môžu okrem priepustnosti denného svetla plniť aj úlohu odvetrávania. Majú však zložitejšiu konštrukciu ako pevné svetlíky, bývajú doplňované mechanizmom otvárania a čidlami proti nepriaznivému počasiu.

Naša spoločnosť má veľa skúseností s návrhmi a montážou strešných svetlíkov. Ručíme za bezpečnosť, stabilitu a bezchybnosť výsledkov našej práce, čo má za následok aj celý rad spokojných zákazníkov, o čom sa môžete presvedčiť aj v našich referenciách. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára nižšie.

Meno (povinné)

Firma

Email (povinné)

Telefón

Poznámka