Zimná záhrada ako obytný priestor

Jedným z dôvodov, pre ktoré sa naši zákazníci rozhodli pre realizáciu zimnej záhrady bol ten, že môžu tento priestor využívať aj ako obytnú zónu počas celého roka. Zimná záhrada poskytuje príjemné možnosti oddychu a relaxácie.

Výborne funguje aj na plynulé prepojenie interiéru s exteriérom – zaručí vám intenzívnejší kontakt s prírodou. Zimná záhrada sa najčastejšie realizuje formou prístavby k domu v podobe presklenej miestnosti. Výborne vyzerajú aj dvojpodlažné zimné záhrady s vyhliadkovou galériou.

Orientácia a mikroklíma zimnej záhrady

Pri plánovaní zimnej záhrady odporúčame jej orientáciu na južnú stranu.Takto situovanej zimnej záhrade by ste mali v teplých mesiacoch zabezpečiť vhodnú tieniacu bariéru, ktorá zabráni prehrievaniu priestoru a prispeje ku kvalite mikroklímy. Môžete na to použiť špeciálne sklá alebo tieniacu techniku. Ak chcete túto zelenú oázu pokoja využívať celoročne, teplota vzduchu vnútri by sa mala pohybovať okolo 20 ° C a vlhkosť vzduchu by mala byť od 40 do 60%.

Ak si na realizáciu zimnej záhrady vyčleníte priestor na ploche min 15 m2, odporúčame je rozdeliť na 3 časti – zónu pre odpočinok, pre rastlinstvo a komunikačné prepojovacie cestičky.

Zamedzenie skleníkového efektu

Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby v zimnej záhrade vznikol skleníkový efekt, je nutné pri jej výstavbe dodržiavať tieto základné podmienky:

  • vhodné zatienenie
  • dokonalé tepelnoizolačné zasklenie
  • správne odvetrávanie
  • vhodná izolácia podláh a kontakt konštrukcie s fasádou

Plánovanie zimnej záhrady

  • optimálna orientácia zimnej záhrady je južnú stranu
  • na zastrešenie odporúčame vhodnú uzavretú šikmú strechu so strešnými oknami. Plochá strecha sa v lete prehrieva a v zime prijíma len málo slnečného tepla.
  • na podlahu použite keramickú dlažbu, pretože funguje ako tepelný akumulátor, je vhodnejšia ako drevené alebo betónové podlahy
  • ak plánujete zimnú záhradu využívať aj ako obytný priestor, jej plocha by mala mať min 15 m2 a svetlá výška najmenej 220 cm
  • klimatizáciu dimenzujte s rezervou, aby tam bola možnosť nastavenia aj na vyšší výkon

Konštrukcia a zasklenie

Na konštrukciu zimnej záhrady sa používajú rôzne materiály. Často ide o hliník, ktorý je odolný a stály voči poveternostným vplyvom. Ďalšími používanými materiálmi sú oceľ, drevo a plast. Oceľová konštrukcia je pre tento účel veľmi vhodná – je pevná a tvrdá. Drevo na výstavbu konštrukcie veľmi neodporúčame, pretože vplyvom tepla môže praskať a deformovať sa.

Ak sme vás zaujali a aj vy si chcete skrášliť svoj domov, oslovte nás a my vám poradíme pri výbere, vypracujeme zdarma cenovú ponuku a zimnú záhradu vám vyhotovíme “na kľúč”.

Meno (povinné)

Firma

Email (povinné)

Telefón

Poznámka