Funkcie strešných svetlíkov

otvárateľný oblúkový svetlíkStrešné svetlíky najčastejšie vyrobené z plastovej priesvitnej výlisky alebo z minerálneho skla sa vďaka svojim vlastnostiam veľmi osvedčili a stali sa súčasťou montovaných hál. Ich tvar a veľkosť sa diferencovali a prispôsobovali novým trendom vo výstavbe. Preto teraz poznáme niekoľko druhov svetlíkov:

  • pásové
  • bodové
  • tunelové a pod.

Denné svetlo ako primárna funkcia svetlíkov

Pracovať, žiť, športovať alebo inak tráviť čas v nepresvetlenom priestore je z dlhodobého hľadiska unavujúce. Na prácu v málo presvetlených priestoroch sa potrebujeme sústrediť oveľa viac, čo nám uberá z energie. Jej nedostatok má za následok nervozitu, nesústredenosť a malátnosť. Denné svetlo pôsobí pozitívne aj na psychiku človeka a celkovú pohodu organizmu.

Oddeliť interiér od exteriéru

Strešné svetlíky dokážu do miestnosti zabezpečiť dostatok denného svetla, no zároveň oddeľujú vnútorné priestory a nepríjemné počasie vonku. V zime nás ochránia pred snehom a chladom, v lete pred búrkou a dažďom. Vďaka tomu je možné budovy prevádzkovať celoročne, a to bez vplyvov vonkajšieho počasia.

Transparentné a matné strešné svetlíky

Strešný svetlík

V mnohých moderných stavbách je osadenie svetlíkov jednoduchšou voľbou ako inštalovanie okien po obvode stavby. Pri výbere konkrétneho druhu svetlíka je potrebné myslieť na budúce využitie konkrétnej stavby. Transparentné, teda číre svetlíky prepúšťajú viac svetla, no pri prechode do miestnosti sa často nevyhnete tieňom. Matné svetlíky majú výhodu v rozložení svetla súmerne a difúzne, čo zabraňuje vzniku presvetlených miest v priestore.

Vetranie miestnosti

Vetranie slúži na prívod čerstvého vzduchu a cirkuláciu v miestnosti. Vetrací proces sa realizuje pootvorením strešného svetlíka v rozsahu približne od 30 do 65 centimetrov. Otvorenie celého svetlíka sa pre komplikácie často nevykonáva. Pootvorenie je možné vykonávať ručne alebo strojovo prostredníctvom elektrického motorčeka.

Odvetranie aj v prípade požiaru

Pri výrobe svetlíkov sa myslelo aj na bezpečnosť. Veľké množstvo splodín, dymu a tepla, ktoré sprevádzajú oheň, sa odvetrá práve pomocou strešných otvorov. Veľkou výhodou svetlíkov je schopnosť skladovania malého množstva energie, ktoré vystačí na otvorenie mechanizmu aj pri odpojení elektriny. V prípade požiaru môžu svetlíky slúžiť aj ako únikové východy, čo v konečnom dôsledku zabezpečuje väčšiu mieru ochrany a uľahčenie práce požiarnikom.

Strešné svetlíky boli vyvinuté ako komplexné jednotky na presvetlenie miestnosti, udržiavanie čerstvého vzduchu, oddelenie interiéru od vonkajších vplyvov a ochranu zdravia či bezpečnosti pri práci. Každý druh stavby a každé využitie priestorov si v ponuke strešných svetlíkov nájde vhodný typ pre činnosť, ktorá sa v interiéri bude vykonávať.

Naša spoločnosť má veľa skúseností s návrhmi a montážou strešných svetlíkov. Ručíme za bezpečnosť, stabilitu a bezchybnosť výsledkov našej práce, čo má za následok aj celý rad spokojných zákazníkov. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára nižšie.

Meno (povinné)

Firma

Email (povinné)

Telefón

Poznámka